W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się zioła na balkonie aranżacje są różnorodne. Pomidor w donicy urośnie nawet na małym balkonie. Bazylia, mięta oraz pozostałe zioła potrzebują niewielkiej skrzynki.
Kompozycja ziół
Osoby, które mają duży taras mogą zaszaleć. Można wtedy zmieścić całą kompozycję kwiatów, ziół oraz warzyw. W ulubionej potrawie powinny znaleźć się świeże listki mięty, bazylii oraz lubczyku. Jak najbardziej warto zostać domowym ogrodnikiem i założyć ogródek ziołowy. W ten sposób można ozdobić parapet lub balkon, a do tego wzbogacać dania nowym aromatem oraz smakiem. Przyprawy prosto ze skrzynki są dużo smaczniejsze od tych z torebki, czyli suszonych. Uprawa wcale nie jest skomplikowana, więc nawet mało doświadczone i początkujące osoby powinny sobie poradzić. Lepiej zrezygnować z uprawy ziół na balkonie, jeśli balkon znajduje się w bliskim sąsiedztwie ruchliwej ulicy pełnej kurzu i spalin. Jest wtedy bardzo duże ryzyko, że zioła wchłoną szkodliwe substancje.
Uprawa ziół na balkonie
Jadalne rośliny można posadzić w głębi osiedla mieszkaniowego. Idealnym miejscem do uprawy pysznych i zdrowych ziół jest balkon lub taras. Rośliny jednoroczne nadają się do tego idealnie. W tym miejscu można wymienić bazylię, majeranek, cząber, rukolę oraz koper. Jeśli chodzi o rośliny wieloletnie to wybierz miętę, rozmaryn, lubczyk oraz melisę. Nie można zapomnieć o szałwii lekarskiej i estragonie. Dobrze sprawdzą się też mniej popularne rośliny, takie jak trawa cytrynowa oraz kozieradka. Wieloletnie gatunki roślin trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem. Gdy nadejdzie odwilż to trzeba je podlewać. W balkonowej uprawie powinny sprawdzić się dobrej jakości rośliny. Od drugiej połowy maja do końca lata można przesadzać sadzonki do skrzynek lub doniczek. Pietruszka, rzodkiewka i kolendra sprawdzą się idealnie w przypadku zwolenników siania ziół bezpośrednio do pojemników balkonowych.
Wybór ziół
Zioła czują się najlepiej na balkonie skierowanym na południe, ponieważ lubią słońce. Balkon może być też skierowany na południowy zachód lub południowy wschód. Miętę, szczypiorek, pietruszkę oraz szałwię lekarską można posadzić w półcieniu. W skrzynkach i większych donicach o średnicy co najmniej 10 cm można sadzić zioła. Lepiej nie stosować małych pojemników, ponieważ w upalne dni ziemia bardzo szybko wysycha. Trzeba zadbać o to, żeby pojemniki miały otwory odpływowe. W przeciwnym wypadku korzenie mogą zgnić od nadmiaru wilgoci. Dno najlepiej wysypać kilkucentymetrową warstwą drobnych kamyków. Dużo składników mineralnych potrzebują warzywa, bo inaczej nie wytworzą części jadalnych. W standardowych skrzynkach balkonowych dobrze czuć się będą niewysokie zioła i sałata liściasta. Ziołowe ogródki wertykalne są alternatywnym rozwiązaniem. Sałatę, szczypiorek i cebulę można uprawiać w doniczkach 30 x 30 cm. Ziołowe kompozycje na balkonie powinny być niebanalne oraz wielobarwne. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, jak uprawiać zioła na balkonie. Nasiona można kupić w stacjonarnych oraz internetowych sklepach ogrodniczych.