Najważniejszym składnikiem naszej codziennej diety jest oczywiście woda. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że człowiek może przeżyć zaledwie kilka dni bez wody, natomiast bez jedzenia aż kilka tygodni.
Jakie zalety ma picie wody?
Należy pamiętać, że to głównie z wody jest zbudowany organizm człowieka. W swoich ciałach mamy jej aż 50-75%. Warto dodać, że jest to podstawowy składnik potu, moczu, soków trawiennych oraz krwi. Bardzo ważne jest codzienne picie wody a odchudzanie jest bardziej efektywne. Ustrój człowieka niestety nie jest w stanie magazynować wody. Dlatego trzeba ją dostarczać codziennie, ponieważ w inny sposób nie zrekompensujemy jej utraty z organizmu. W tym artykule wyjaśnimy, ile wody należy pić każdego dnia. Równowaga gospodarki wodnej jest podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Wydalanie wody jest skutkiem zachodzących procesów biochemicznych. Każdego dnia tracimy nawet 1500 ml wody, której pozbywamy się z moczem, a do tego 500 ml przez skórę z potem. Warto dodać, że spożywając produkty stałe również dostarczamy wodę. Osoby, które nie trenują powinny pić przynajmniej 1500 ml wody dziennie. Wypijanie odpowiedniej porcji wody jest podstawą piramidy żywieniowej. Jest to również jedno z głównych zaleceń dietetycznych. Specjaliści zalecają jednak, żeby wybijać 2 litry wody każdego dnia. Przyjmuje się również zasadę wypijania 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Oznacza to, że 1800 ml w ciągu dnia powinna dostarczać osoba ważąca 60 kg. Większe ilości wody muszą dostarczać osoby, które są na diecie wysokobiałkowej. Nadmierne ilości białka muszą być przetworzone przez nerki.
Niskie spożycie wody
Sportowcy w czasie intensywnego wysiłku fizycznego tracą nawet 6-10% wody. Niemowlęta są narażone na niskie spożycie wody. Dotyczy to również małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku. U takich ludzi zaburzone są niestety mechanizmy dotyczące sygnalizowania uczucia pragnienia. Osoby starsze biorą także leki, które dodatkowo zwiększają zapotrzebowanie na wodę. Do hiponatremii może doprowadzić zbyt wysokie spożycie wody. Hiponatremia to obniżony poziom sodu we krwi, który jest niebezpieczny dla zdrowia. Wypicie bardzo dużej ilości wody skutkuje nadmiernym rozcieńczeniem krwi. Z nadmiarem wody nerki mogą sobie nie poradzić. Dotyczy to nawet zdrowych i młodych osób, u których nerki pracują prawidłowo. Bardzo niskie stężenie sodu może upośledzać przekazywanie nerwowych impulsów. Oprócz tego zaburza jest w znacznym stopniu funkcjonowanie mięśni. Wśród najczęstszych objawów hiponatremii można wymienić drgawki, bóle głowy, obrzęk mózgu oraz zaburzenia widzenia. W niektórych przypadkach może nawet doprowadzić do śpiączki, a potem śmierci. Z reguły takie schorzenie występuje bardzo rzadko i dotyczy osób, które mają choroby psychiczne, takie jak schizofrenię. Do zdecydowanej większości funkcji fizjologicznych woda jest niezbędna. Woda przede wszystkim pomaga utrzymać integralność wszystkich komórek, a także zapewnić właściwy przepływ krwi przez krwionośne naczynia. Dodatkowo woda wspomaga pracę nerek.